Ogłoszenia urzędowe

  • przetargi
  • obwieszczenia
  • inne
zobacz więcej ...
 

Środki pomocowe UE

Inwestycje realizowane z dofinansowaniem funduszy unijnych

zobacz więcej ...
 

Kultura

Wydarzenia, wystawy, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne naszej społeczności

zobacz więcej ...

 

Urząd Gminy Trzcianne
ul. Wojska Polskiego 10
19-104 Trzcianne
tel. / fax. 085 738-50-56
email: trzcianne@trzcianne.pl

 

 

gminny portal mapowy 02

 

logo---Kopia

 

epuap banerdobry

 

youtubetrzcianne

 

rodo

 

baner turystyka207px

 

logo lgd

 

GOPS-LOGO2-1-300x106

 

Program 500plus

 

bz-logo

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Plik pdf-1

 

Dąb Pamięci

9 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka w Trzciannem  odbyła się uroczystość w ramach ogólnopolskiej akcji posadzenia ponad 21 tys. dębów na 70-lecie zbrodni katyńskiej. Najważniejszą częścią było posadzenie dębu.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawioną za wszystkich, którzy zginęli w Katyniu i na frontach II wojny światowej.

Następnie wszyscy przeszli do szkoły, gdzie rozpoczęła się uroczystość od wprowadzenia pocztu flagowego, odśpiewano hymn narodowy. Ideę akcji "Katyń ocalić od zapomnienia" przedstawiła dyrektor szkoły Ewa Piekutowska. Odniosła się do słów Jana Pawła II: "Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie" – które są mottem akcji.  Wśród zgromadzonych gości byli: starosta powiatu monieckiego Zbigniew Męczkowski, wicestarosta powiatu monieckiego Jan Zabielski, wójt Gminy Trzcianne Zdzisław Dąbrowski, przewodniczący Rady Gminy Trzcianne Roman Klepadło, dyrektorzy szkół z tereny Gminy Trzcianne, przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół z Gminy Trzcianne, rodzice.

Dębowi Pamięci, który został posadzony na placu szkoły  nadano imię kapitana Tomasz Silarskiego. Urodził się on w sierpniu 1895 roku w Nagórzanach, w powiecie sanockim, zginął tragicznie z rąk NKWD w 1940 roku w Katyniu. Pracował przed wojną w Szkole Podstawowej w Trzciannem. W roku 2007 prezydent Lech Kaczyński awansował go wraz z innymi ofiarami do stopnia  kapitana.

Podczas akademii wystąpili uczniowie szkoły, którzy przybliżyli informację o Golgocie Wschodu. Następnie wszyscy przeszli przed szkołę, gdzie wspólnie zasadzono dąb pamięci i odsłonięto pamiątkową tablicę.

Akcja "Katyń ocalić od zapomnienia" polega na posadzeniu w parkach, na skwerach ponad 21 tys. dębów pamięci na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestniczenie w akcji  ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa jest – jak mówią organizatorzy akcji -  niczym pochylenie się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej. - Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 70 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Chcemy zachować pamięć: o wojsku, które nie poległo, lecz zostało zamordowane strzałem w tył głowy; o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów - tłumaczą organizatorzy akcji.

 

O programie

Ogólnopolski Program Edukacyjny Katyń… ocalić od zapomnienia“ skierowany jest do dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych, wszystkich ludzi dobrej woli, szkół, instytucji i stowarzyszeń, którym bliskie jest znaczenie dekalogu w wymiarze uniwersalnym.

Za motto projektu organizatorzy przyjęli słowa Jana Pawła II:
Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.

Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w projekcie edukacyjnym ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, Tweru, Charkowa. Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 69 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

Chcemy zachować pamięć: – o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójco zamordowane strzałem w tył głowy;- o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.

Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość.
Jednym strzałem w tył głowy.

Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej pragniemy uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie.

Realizacja Programu integrować będzie środowiska szkolne, społeczności lokalne do wspólnych działań, rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy.

Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności
do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu.

Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczyni się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu: kształtując postawy patriotyczne uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i żądzę poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego “Katyń… ocalić od zapomnienia”.