Ogłoszenia urzędowe

  • przetargi
  • obwieszczenia
  • inne
zobacz więcej ...
 

Środki pomocowe UE

Inwestycje realizowane z dofinansowaniem funduszy unijnych

zobacz więcej ...
 

Kultura

Wydarzenia, wystawy, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne naszej społeczności

zobacz więcej ...

 

Urząd Gminy Trzcianne
ul. Wojska Polskiego 10
19-104 Trzcianne
tel. / fax. 085 738-50-56
email: trzcianne@trzcianne.pl

 

 

gminny portal mapowy 02

 

logo---Kopia

 

epuap banerdobry

 

youtubetrzcianne

 

rodo

 

baner turystyka207px

 

logo lgd

 

gopstrzciannelogo

 

Program 500plus

 

bz-logo

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Plik pdf-1

 

Zmarł wybitny naukowiec pochodzący z naszej Gminy

27 grudnia w wieku 75 lat zmarł nagle urodzony w Chojnowie ks. prof. Alojzy Szorc, wybitny historyk, biograf Mikołaja Kopernika i kard. Stanisława Hozjusza.

szorcKs. prof. Szorc urodził się w Chojnowie koło Trzciannego, jego rodzicami byli Władysław i Helena z Mogielnickich. Szkołę podstawową ukończył w Trzciannem, liceum w Olecku, a seminarium duchowne w Olsztynie. Przez lata wykładał na olsztyńskich uczelniach, w 1999 roku został pierwszym dziekanem Wydziału Teologii utworzonego właśnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Był autorem kilkunastu książek historycznych, m.in. biografii Mikołaja Kopernika oraz kard. Stanisława Hozjusza, przy którego procesesie beatyfikacyjnym pracował od lat 70. Obdarzony tytułami kanonika i prałata, otrzymał też Złoty Krzyż Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Warmińsko-Mazurską Nagrodą Humanistyczną im. Wojciecha Kętrzyńskiego. - Był postacią barwną, duszą towarzystwa, ale zarazem dyskretnym strażnikiem wartości moralnych. Zapamiętamy go jako człowieka otwartego, zarażającego pierwiastkiem nadziei każdego, kto wątpił w siebie samego lub innych ludzi – napisał o nim we wspomnieniu prof. dr hab. Józef Górniewicz, rektor olsztyńskiego uniwersytetu.

W 2006 roku, w siedemdziesiątą rocznicę urodzin ks. profesora, ukazała się poświęcona jego osoboe książka „Ad fontes” przygotowana przez olsztyńskich naukowców.

Ks. prof. Alojzy Szorc wielokrotnie odwiedzał powiat moniecki, jego rodzina mieszka m.in. w Trzciannem i w Mońkach. Jego pogrzeb odbył się 31 grudnia w Olsztynie, uroczystości przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Zięba.